Reisiblogid Travellerspoint-is

India köök - 2017, 4

Taimetoidugurmaani paradiis

sunny 34 °C

Toit on Indias nii olulisel kohal, mitmekesine ja hea, et väärib omaette postitust. Oli hea alustada kodusest toidust meie India "peres", kus saime teada põhitõed ja harjutada riisi-kastmeid oma parema käe abil kohmakalt sööma.
large_kodu.jpg
Kodune lõunasöök.
Kodus süüakse põrandal, selleks laotatakse laudlina põrandale, pere istub Buddha asendis ümber lina ja süüakse pareme käega, sest käega süües on toidul kõige puhtam maitse. Üldjuhul leivad - chapati - küpsetatakse alati kodus. Roheline kaste kausis on Dal - vürtsikas ja maitsekas läätsesupp või kaste, mida süüakse riisi või chapatiga. Peale sööki juuakse Buttermilk'i (pett, aga väga lahja ja vedel) soola ja musta pipraga ja süüakse natuke fenkoli seemneid. See pidi kõhule eriti hea olema.
large_kodu2.jpg
Hindud ise on käega söömises väga osavad.
Kuigi vahel hoiatatakse, et tänaval ei tasu süüa, siis Indias on seda praktiliselt võimatu järgida. Tänaval pakutakse kõikvõimalikku toitu, üks maitsvam kui teine ja kohalikel on tugev harjumus alati tänaval midagi süüa. Sõime ka meie, maitseelamused on head ja tervised korras. Eriti palju leidub Panipuri müügilette. Panipuri on taimetoit (nagu enamikud hõrgutised sealkandis), krõbe õhuke seest tühi pallike (puri), mis täidetakse maitsestatud veega (pani), tamarindi chutney, masalaga, sibulaga ja kikerherne hautisega. Kõlab veidralt, kuid maitseb taevalikult.
large_DSC09619.jpg
Panipuri müügilett Vasais.
Mumbai on täis imehäid Pure Veg restorane, praktiliselt sõimegi ainult taimetoitu, sest see on nii mitmekesine ja maitsestatud, samuti rammus, et liha järele puudub igasugune vajadus. Alkoholi praktiliselt kuskil ei müüda, kohalikud inimesed ise üldse ei joo ja nad ei tule ka selle peale, et külalisele midagi pakkuda. Sellises keskkonnas ei tule endalgi meelde midagi alkohoolselt soovida ja nii peabki piinlikkusega tunnistama, et see oli vist esimene reis, mille jooksul mitte grammigi alkoholi ei tarbinud. Piinlikkusega selles mõttes, et õhtune klaasi veiniga lõõgastumine on seni ikka reiside juurde kuulunud harjumus olnud. Kuid tundub, et täiesti tarbetu harjumus.
large_DSC09658.jpg
Pure Veg restoranis perega.
large_DSC09653.jpg
Sööme populaarset Pav Bhajid.
Pav (hääldatakse "pao") on pehme sai ning bhaji on erinevad aedviljad imehästi maitsestatud, hautatud ja purustatud kujul. Peale pannakse värkset punast sibulat ja pisut sidrunimahla. Toit on väga tuntud ja hea.
large_DSC09933.jpg
Järjekordne taimetoidurestoran ja üks mu lemmiktoit Paneer Kolaphuri.
Kolaphuri on Maharashtra osariigi toit, nimetatud ühe sealse kohanime järgi. See on erinevad aedviljad omapärases väga vürtsises punases kastmes, mille olulised koostisosad on muuhulgas curry masala, tšilli, porgandid ja kookos. Veg Kolaphuri on ainult aedviljadega, Paneer Kolaphurile on lisatud tükkidena India pehmejuustu. Süüakse leivaga nagu chapati või roti.

Kirjutas Jaana Kalmus 06:23 Sildid India

Saada sissekanne e-postigaFacebookStumbleUpon

Sisukord

Ole esimene, kes kommenteerib seda sissekannet.

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login